Zespół

Strays (ang. "włóczykije") wspólnie grają już od kilku lat, w obecnym składzie od 2011 roku. Oprócz tradycyjnej muzyki irlandzkiej - skocznych melodii tanecznych i nastrojowych pieśni - grają również utwory z innych krain celtyckich. Zespół łączy również zamiłowanie do podróży - to właśnie wyprawom do Irlandii muzycy zawdzięczają swoje autentyczne brzmienie. Każdego roku przywożą z Zielonej Wyspy nowe melodie oraz tradycyjny styl gry szlifowany na warsztatach muzycznych z artystami światowej klasy, a także rzadko spotykane instrumenty: dudy irlandzkie (uilleann pipes), bodhrán, czy irlandzkie bouzouki.

Strays odnoszą sukcesy zarówno na scenach kameralnych pubów jak i dużych festiwali muzycznych, w kraju i za granicą. Członkowie grupy zbierają doświadczenie w różnych projektach, aktywnie angażują się w organizację spotkań muzycznych (sesje muzyki tradycyjnej, potańcówki typu "balfolk" itp.) i propagowanie folku irlandzkiego w Polsce.

Agnieszka Kumińska

Agnieszka Kumińska - śpiew, concertina, przeszkadzaje - Była z zespołem od samego początku. W dziedzinę muzyki tradycyjnej weszła dzięki swej wiecznej pasji do tańca. W grupie udziela się swoim głosem oraz grą na anglo koncertynie. Urodzona w Bydgoszczy, o wszechstronnych zdolnościach plastycznych, w chwilach wolnych zajmuje się wyrabianiem biżuterii, wyszywaniem haftów artystycznych, garncarstwem oraz malowaniem. Jej delikatna natura nie przeszkadza jej w pracy w hartowni stali.
Znana także jako: Zielona, Trampek
Ulubiony kolor żelek: zielony


Jakub Szczygieł

Jakub Szczygieł - flet irlandzki, whistle - Założyciel zespołu. Zafascynowany tradycyjną muzyką irlandzką jeszcze jako dziecko, dzisiaj uprawia muzykę na poprzecznym flecie irlandzkim oraz whistlach. Swoją pasję realizuje nie tylko jako muzyk, ale też twórca instrumentów Goldfinch Whistles, flażoletów zdobywających już światową renomę. Jakub to wielbiciel muzycznych sesji, wędrowania, literatury fantastycznej i dobrych opowieści. Pochodzi z Bydgoszczy. Dyplomowany magister filologii angielskiej, razem z grupą Celtic Tree uprawia również mieszankę poezji śpiewanej i celtyckich brzmień.
Znany także jako: Feaorn, Śmigło
Ulubiony kolor żelek: też zielony


Adam Sznabel

Adam Sznabel - dudy irlandzkie, dudy szkockie, whistle, śpiew - Znawca celtyckiej kultury, miłośnik irlandzkiego języka i dyplomowany archeolog. Pasję do muzyki tradycyjnej przywiózł z Wysp. Uczeń szkockiego wirtuoza Linsdaya Davidsona wykonuje utwory na niezwykle rzadkich w Polsce instrumentach, jakimi są dudy szkockie i dudy irlandzkie (uilleann pipes). Adam obecnie mieszka w Poznaniu, gdzie aktywnie udziela się w organizacji regularnych sesji muzyki irlandzkiej. Gra również w poznańskiej formacji balfolkowej Balzinga.
Znany także jako: Sznajbel
Ulubiony kolor żelek: czerwony


Michał Zajączkowski

Michał Zajączkowski - gitara akustyczna, śpiew - Michał gra na gitarze z pasją, bez litości dla strun, które - po wielu godzinach codziennej, intensywnej gry - pękają na ołtarzu muzyki. Mieszka w Poznaniu, gdzie stanowi harmoniczną i rytmiczną podporę na regularnych sesjach muzyki irlandzkiej. Ten przesympatyczny informatyk z ogromną ciekawością eksploruje również taniec i muzykę z innych krain - równie zręcznie podegra do irlandzkiego ceilidh, bretońskiego fest noz, jak i francuskiego balu, stąd często usłyszeć można jego grę na potańcówkach w całej Polsce.
Znany także jako: Michu
Ulubiony kolor żelek: pomarańczowyGrali z nami: Andrzej Muzaj (gitara akustyczna), Zbigniew Ambrosiewicz (bodhran), Weronika Maniakowska (altówka), Mateusz Górski (gitara klasyczna)

Fotografie autorstwa Anksfoto